7.2.2.3 Электронды кестеде диаграммалар құру.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу. |
Мектеп: Есперлі негізгі орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 2018 ж |
Мұғалімніңаты-жөні: Сарыбаев Нұрболат Қасымұлы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңт ақырыбы |
Кестелі мәліметтердің графикалық түрде ұсынылуы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.3 Электронды кестеде диаграммалар құру. Білу, түсіну, қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Электрондық кестеде диаграмма құруды үйрену. Барлығы: Диаграмма түрлерін біледі, қарапайым диаграммалар құрады. Көпшілігі: Құрылған диаграммалардың параметрлерін өзгерте алады. Кейбірі: Берілген деректер бойынша кесте жасап, өз бетінше диаграмма құрады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Оқушылар электрондық кестеде диаграмма құрады. (стикерлер арқылы және сөзбен қолдау көрсету) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология: Диаграмма – Диаграмма – Diagram Электрондық кесте – Электроннная таблица - ElectronicTable Ауызша/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар. Талқылау: «Сыныптардың сабаққа қатысу пайызына диаграмма құру» тапсырмасын талқылау Жазу: Диаграмма түрлерін жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Шапшаңдық, жауапкершілік, қарым–қатынас жасау қабілеті; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім
|
Оқушылар нені - Электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану туралы; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-3 мин
|
Сабақ басында: - Амандасу, сыныпты түгендеу; Психологиялық ахуал тузығу; - әр жұп бірінің-бірі атын және оның сүйікті тағамы, жануары, музыкасы және т.с.с туралы айтады. - Сиқырлы сандықшадан түрлі-түсті фигураларды таңдау арқылы екі топқа бөлу; |
Графикалық фигура
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Білу Түсіну 10 мин
Сергіту сәті 2 мин
Қолдану 12 мин
|
Білу кезеңі: Диаграмма дегеніміз не? Диаграмманы не үшін пайдаланады? Оның қандай түрлері бар? Электрондық кестеде диаграммалардың қандай түрлері бар? Түсіну кезеңі: - Жасалған диаграмманы қалай түзетуге және толықтыруға болады? «Жұмыр – қылыш» биіне жаттығу жасайды №1 (жеке жұмыс) Жұмыс дәптеріне диаграмма құру Дескриптор: Білім алушы Оқушы алгебра, физика, информатика, химия пәндерінен алған тоқсандық бағалары бойынша кесте құрып, диаграмма тұрғызады №2 (жеке жұмыс) Сатылым мониторингісі кестесін Автосумма көмегімен барлығы жолын есептеңдер. Дескриптор: Білім алушы - Оқушы кесте бойынша диаграмма тұрғызады №3 (жұптық жұмыс) Электрондық кестені пайдаланып, анаңыз тапсырыс берген барлық тамақты және 130 теңгеге қытырлақты сатып алуға қолыңдағы 1000 теңге жете ме, соны есептеңдер.
Дескриптор: Білім алушы Электрондық кестені пайдаланып есептеу жүргізу; Кесте бойынша диаграмма тұрғызу; № 4 (топтық жұмыс) 1 топ «Диаграммалар еліне саяхат» тақырыбында шағын шығарма жазу 2 топ «Аялдама» әдісі арқылы топты жұптарға жіктеу, әр аялдамаға сұрақтар беру Дескриптор: Білім алушы - 1 топтан бір оқушы шығып шығарманы оқиды; - Диаграмма тақырыбы бойынша сұрақтар береді; |
Жаңа ақпаратты топта бірін – бірі үйретіп, түсіну үшін «Жигсо» әдісі қолданылады
Бейнероликhttps://www.youtube.com/watch?v=wAKpGwfZdk4
Жұмыс дәптері
ДК, Оқулық
Үлестірме материалдар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин
|
Үйге тапсырма: «Электрондық кестеде диаграмма құру»тақырыбын оқу. 69 - 70 беттегі тест сұрақтарына жауап беру Бағалау: Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс: Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: Сабақ барысында көңіл – күйің қандай болды? Диаграмма құруды түсінуде ... қиын болды. Мен диаграмма жасауды ... түсіндім. Маған ... қызықты болды. |
Ауызша/жазбаша, стикерлер арқылы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||