7.4 А Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы дамуы.
7.4 А Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы дамуы. Күні: Сынып: 7 |
Мектеп:Есперлі негізгі орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Жамулдинов С.А Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Не себепті Қ. Жалайыри: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.10 Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау 6.3.2.6 Қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
Қазақ хандығының аумағын қалыптастырудағы және дипломатиялық қатынастар орнатудағы Қасым ханның ролін ұғынады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
· XVIғ басындағы Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының аумағын, шекарасын кескін картаға дұрыс түсіреді · XVIғ басындағы Қазақ хандығының ішкі, сыртқы саясаты туралы дерек мәтінін оқып, Қасым ханның қасқа жолының бес бөлімінің атауын жазады және талдайды · «Не себепті Қ. Жалайыри: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» сұрағына жауап беру үшін Қасым ханның қол жеткізген жетістіктерін пирамидаға жазып, 4-дәйек келтіру арқылы дәлелдейді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар
|
Қ. Жалайыридің Қасым хан туралы осылайша жазған себебі... Сөйлемін аяқтау. Пәндік лексика мен терминология: әлеуметтік топ, ақсүйектер, қара сүйектер, мүліктік теңсіздік, жер иелену түрлері, хандық, орда, хан, сұлтан, уәзір, жасақ, феодализм, аристократия, жарғы, би |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
- патриотизм - батылдылық - көшбасшылық - төзімділік - бостандық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар |
География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Видиоролик карау мақсатында тақта қолданылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Қазақ халқының қалыптасуы мен Қазақ хандығының құрылуы, алғашқы хандары туралы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут
2минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Ой шақыру. Ақылды доп ойыны. Шеңберге тұрып, оқушылар бір-біріне допты жалғай отырып, Қазақ хандығы туралы өткен сабақ бойынша тақырыптарын еске түсіреді.
Тақтаға Қасым ханның суреті көрсетіліп, бұл қандай тұлға, қазақ хандығына қандай қатысы бар болуы мүмкін деген сұрақтар қойылды
Оқушы оқу мақсаты, сабақ мақсаты, жетістік критерийлерімен танысады.
|
Қасым хан суреті Источник: http://e-history.kz/kz/publications/view/1074 © e-history.kz
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут
5 минут
5минут
5 минут
5 минут |
1-тапсырма.Топтық жұмыс 1-ші топ: Қасым ханның жүргізген ішкі саясатының ерекшеліктерін анықтайды. 2–ші топ: Қасым ханның сыртқы саясатының нәтижелерін тұжырымдайды. 1,2- ші топ: «Қасым ханның қасқа жолы» заңдарын талдап, саяси, экономикалық және мәдени саладағы ықпалын анықтайды.
ДЖИГСО технологиясын пайдалана отырып топтар бір- бірінің ақпаратымен алмасады, сұрақ қойып талқылайды.
Бағалау критерийі 1.Өз бөліміне қатысты кем дегенде 4 негізгі дәйек табу 2.Өз бөліміне байланысты 2 жеңіл сұрақ, 2 күрделі сұрақ құрстыру 3.Басқа топтардың сұрақтарына жауап беру.
2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтінді оқып шығады, сосын мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
3-тапсырма Картамен жұмыс.. Оқушылар атластан ХVI ғасырдағы қазақ хандығын территориясы мен көрші мемлекеттерін және астанасын картаға түсіру
Пирамида арқылы талдау. «Не себепті Қ. Жалайыри: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды? сұрағына Қасым ханның қол жеткізген жетістіктерін пирамидаға орналастырып жауап беріңіз. Маңыздылығы бойынша төменнен басталады
Рефлексия. Рөлдік ойын. Оқушы Ролдік ойын арқылы оқушылар Қасым ханның ролінде болып және сол кездегі тұрғындар болып бір біріне сұрақтар қойып жауап береді.
|
Мәтін Источник: http://e-history.kz/kz/publications/view/1074 © e-history.kz ҚАСЫМ ХАН ТҰСЫНДАҒЫ ҰЛЫ ДАЛА
Қасым хан туралы видио https://www.youtube.com/watch?v=EnTcgJszvAw
Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5минут |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім - нені толық түсінбедім - не қиын болды Уйге тапсырма. Эссе. «Қасым ханның заңдар жинағының маңызы» Критерийі: 5 бөлімді талдау,бағалау.150 сөйлем
|
стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сарала уіріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зияттеориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтыңкез-келген кезеңінде қолданылады |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал етеалады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сыныптуралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||